Handling
VÝSTAVNÍ POSTOJ

Westíci patří mezi plemena, která se staví do výstavního postoje. Každý už určitě někdy viděl, jak tento postoj vypadá - hlavu vzhůru, ocas srovnat rovnoběžně s krkem, narovnat záda a končetiny :-) Zde je několik postřehů pro začínající vystavovatele.

S tréninkem by se mělo začít již ve štěněčím věku, kdy chovatel rozpoznává různé typy štěňat. Pes si zvykne na toto "stání" a nebude se mu bránit. Protože se má později v kruhu předvádět radostně, musíte se postarat o to, aby ho trénink bavil. Určitě by měla vždy následovat nějaká odměna.

Sally Blataj
Co se v mládí naučíš...

Díky správnému postoji se dá leccos skrýt, ale také leccos zkazit. Proto je dobře znát standard plemene a hlavně nedostatky i přednosti vystavovaného jedince. Postoj můžete trénovat na stole před zrcadlem, abyste všechny chyby viděli a dostali do rukou ten pravý grif a cit. Na fotografiích je jeden pes postaven pokaždé jinak, ale stále jedním handlerem.

Anfy White Singer
Jeden pes - různě postavený

Někdy je lepší psa nestavět. Na těchto fotografiích je ovšem opět ukázáno, jak moc správný postoj dokáže psa podtrhnout.


Jak postoj podtrhne kvality psa, aneb postoj versus volně.

K vystavování se používá výstavní šňůra (vodítko) barvy psa, u westů tedy bílá. Její barva zaručuje splývání se psem a hlavně nesmí rušit. Proto si musíte při handlování šňůru stále hlídat, aby nevisela přes psa, nebyla zamotaná mezi jeho nohy apod. Někdy je lepší si jí smotat do ruky nebo přehodit přes krk.

Charosmack Cold As Ice
Pozor na výstavní šňůru!

Když už víte, jak svého psa postavit, je taky důležité KAM. Na hrbolatém venkovním terénu si opět musíte vybírat tak, abyste svému psovi neuškodili. Hřbetní linie westíků by se rozhodně neměla směre dozadu zvedat - přední končetiny nesmí stát v prohlubni, musí být o něco výš než pánevní. Na klouzavých dlaždičkách v hale je lepší stavět psa na koberec nebo si pořídit speciální protiskluzový vosk na packy. Můžete také nastavit nohu, aby se o ní pes zapřel jako na fotografii.

Uncle Harry Happy Naux
Aby psovi neujížděly zadní nohy.

Z junior handlingu víme, že pes musí VŽDY být mezi rozhodčím a vystavovatelem. To platí i při stavění do postoje. Pokud se rozhodčí přesune, musí vystavovatel psa obejít. Pes by měl stále v klidu zůstat ve výstavním postoji. V této chvíli je důležité kde a jak máte výstavní šňůru. Vystavovatel musí sledovat rozhodčího a zároveň si hlídat psa a vodítko :)

Obcházení
Handler se pomalu přesunuje za psa, protože přichází rozhodčí.
Šňůru má smotanou v ruce.

A kdy vlastně stavět do postoje? Určitě při nastoupení třídy, ukončení každé figury a samotném posuzování.
  

Celkové shrnutí

  • umět stavět do výstavního postoje, znát nedostatky a přednosti psa

  • vybírat si správný povrch

  • hlídat si výstavní šňůru

  • hlídat si rozhodčího a umět psa obcházet

Zpět