Úprava na výstavu

Od 1.1.2011 vstupuje v platnost přísnější pravidlo o úpravě psa na výstavě: Je zakázáno upravovat srst, kůži nebo čenich psa čímkoliv, co mění jejich strukturu, barvu nebo tvar. Je zakázáno upravovat psa v areálu výstaviště s pomocí jakýchkoliv látek nebo pomůcek. Povoleno je pouze česání a kartáčování. Je také zakázáno vyvazovat psa na trimovacím stole na delší dobu než je nezbytné pro úpravu. Porušení tohoto ustanovení může mít za následek okamžité vyloučení psa z účasti na výstavě. Psa si tedy můžete natužit a nalakovat doma, ale nesmíte to dělat na výstavišti.

Když už máte svého westíka profesionálně otrimovaného, máte za sebou první poučení, diváckou účast na pár výstavách a hodiny tréninku chůze a stavění do postoje, zdá se, že už se blíží Váš den. Tedy spíše první výstava Vašeho bílého miláčka. Jen málokdo si umí ale na výstavě sám svého psa učesat a připravit do kruhu. Tady je pro vás všechny pár malých rad...

Večer před výstavou
Kromě balení vás ještě moc práce nečeká. Psa si alespoň rozkartáčujte. Nebude-li ráno čas, musíte si už večer psa "předdělat" (další bod). 

Ráno v den výstavy
Budík si nařiďte tak o hodinu dříve. Psa vyvenčete ale tak, aby se co nejméně umazal. Teď si ho musíte na stole, už rozkartáčovaného, úplně celého prosypat bělobou, nesmíte se bát a nešetřit. Je-li mokro, nebo má pršet, použije místo běloby solamyl. Do srsti dejte tužidlo nebo gel na vlasy, kompletně podtupírujte a přelakujte lakem na vlasy. Tím zajistíte, aby běloba hned nevypadala a srst bude držet tvar. Pokud se teď pes oklepe, sundá ze sebe už pouze přebytečnou bělobu. Tak jste si westíka předdělali na dnešní výstavu.

Na výstavě
Už jste si našli místo na stůl a než nastoupíte do kruhu ještě času dost. Psa vyvenčete, ale zase pozor, aby se co nejméně umazal nebo rozcuchal, i když teď spíš vypadá jako bodlák a padá z něj přebytečná běloba. Než vrátíte psa do bedny: je-li mokro - osušte mu nohy a břicho, dejte mu do srsti solamyl (ne bělobu!) a znovu si ho předdělejte, tentokrát už tupírujte do přibližně konečného tvaru.

Správný tvar
Díky tupírování a tužidlu byste měli dospět k určitému výsledku. Jak by to mělo vypadat...

Ducki Ze Zelené Ořechovky

1) Linie: chlupy na kohoutku podtupírovat tak, aby vytvořily souvislou linii - žádný zásek

2) Ocas: u kořene ocasu se načeše vlnka, aby ocas nepůsobil dojmem, že je špatně nasazený

3) Zadek: srst se podtupíruje, aby držela tvar a vytvářela hladkou linii

4) Zaúhlení zadních končetin: zaúhlení se natupírováním zvýrazní

5) Přední končetiny: natupírují se, aby v postoji vypadaly jako rovné sloupky, pozor na přechod v tlapky, kdy se vytváří také nežádoucí zásek

6) Hlava: natupírovat dokulata 

 

Charosmack Cold As Ice

Charosmack Cold As Ice

Ice v civilu... ...a na výstavě

Nejčastější chyby
Mnoho začínajících vystavovatelů si nenechá pomoct od profesionála.
Opatrně s lakem a tužidlem! Vaším úkolem není předvést v kruhu psa se srstí jako z kamene, která navíc na dotek lepí.
Kompletně natupírovaný pes ala bodlák není vaším cílem. Pes se upravuje, aby dostal tvar.
Bělení doma se nebojte, ale nepřehánějte to. Psa dobře vyčistěte, vyčešte, ať rozhodčí nemá od psa špinavé ruce.
Před nástupem do kruhu zkontrolujete psovi čumák, aby v něm nebyly zbytky bělohy a očistěte i sebe (ruce a šaty).

Až si o víkendu uděláte čas a zkusíte si svého westíka celého učesat, přejeme hodně štěstí a hned to nevzdávejte, chce to to zkoušet.

Zpět