Typy srsti u westíků

I u drsnosrstého plemene jako je westík se vyskytuje "měkký" typ srsti. Označuje se jako vatovitý --> tzv. vaťáci. Tato srst je velmi měkká a nedá se trimovat, protože se trhá (nevytrhnou se kořínky) a nehrubne. Je to vylučující vada z chovu, protože to k westíkovi opravdu nepatří.

Již ve štěněčím věku jsou patrné rozdíly. Hrubosrsté štěně má srst přiléhavou, tvrdší s jemnými štětinami, které se otrimují. Za to vatovité štěně vypadá jako medvídek z plyše, srst mu všude odstává, ale je pro mnohé lidi přitažlivější. Štěně, které není úplně 100% vatovité (jenom má měkčí srst), po správném trimování zhrubne. 

Štěně s hrubou srstí Štěně s měkkou srstí
hrubosrsté vatovité

hrubosrsté vatovité

hrubosrsté vatovité

 

Barva
Můžete se setkat i se psy, kteří mají na zádech tmavší pruh (většinou béžový) tvrdé srsti. Toto zabarvení je způsobeno příliš častým trimováním nebo tím, že je pes krmen mrkví, která obsahuje barvivo betakaroten a proto by se neměla v jídelníčku westíků vyskytovat.

Koupání
Je-li hrubosrstý westík koupán, jeho srst také měkne. Po každém vykoupání vypadá jako ovečka, srst mu odstává a různě se kroutí.

Usušit a otrimovat Rozkartáčovat a otrimovat
Hrubosrstí westíci, kteří by potřebovali pouze rozkartáčovat a otrimovat.

Zpět