Otázky před koupí westíka

Rozhodli jste se pro westíka? Nebo si stále nejste jistí? Podívejte se na Náročnost plemene a po vašem ano pro whwt se můžete dále rozhodovat za pomoci našich otázek před koupí.

S průkazem původu nebo bez?
Vše by vám měl objasnit tento článek. Vaše rozhodnutí vás ovlivní alespoň na 15 let.

Pes nebo fena?
Pověra, že feny jsou přítulnější, rozhodně neplatí v každém případě. Každý chovatel vám potvrdí, že se setkal se psem, který svou milou povahou předčil leckterou fenu. U psů se musí počítat s většími sklony k agresivitě a tendencím sledovat háravé feny. Mínus pro feny je právě hárání a s ním spojené "problémy" - špinění, pronásledování psy, štěňata x kastrace,...

Brittany Bohemia Arnet's

Ziprian Blataj


Alex Precious Stone a Anfy White Singer

Štěně nebo dospělý?
Většina lidí kupuje malá štěňata. S těmi jsou spojené i loužičky, okusování a spousta času. Koupě staršího psa vám ušetří tyto starosti, pes by měl být již plně socializován. Cena bývá ovšem vyšší (nemusí platit vždy). Chovatelé si nechávají psy s výstavním potenciálem do 6 měsíců, aby viděli jak se pes přezubí. V tomto věku můžete koupit buď nadějnou hvězdu výstav nebo naopak mazlíčka, který se na výstavě nikdy neobjeví, ale bude vám věrným společníkem (a bez okousaných bot).


Chovat nebo nechat vykastrovat?
Budete-li mít chovatelské ambice, měl by podle toho vypadat již výběr chovatele a štěněte. S kastrací by vám měl konkrétně poradit veterinář (zda je pro vašeho psa vhodná atd.).


Výstavy nebo gauč?
Výstavy se poslední dobou stávají finančně náročným koníčkem, ale stále je dost lidí, kteří se přijedou na výstavu pobavit se známými, sdílet své nadšení a dozvědět se něco nového. Dokud sami nepoznáte atmosféru výstav (a popř. i vítězství), nemůže vám toho nadšení nikdo popsat. Určitě někdy stojí za to to alespoň zkusit. Pokud jste opravdu odpůrcem výstav, určitě stále zůstávejte při koupi psa s PP. Ne každému bylo dáno do vínku to nejlepší a leckterá "vada na kráse" bude vaší rodině přinášet spoustu radosti a krásných chvilek s vaším westie.

Quenesis Blataj

Quenesis Blataj

Zpět