Historie

Původní domov: Jak už jméno napovídá, pochází westík ze západní skotské vysočiny tzv. Highland. Patří tedy do skotské větve drsnosrstých nízkonohých teriérů.

Skupinka Prizewinner v chs paní Cameron Head

První chov: V minulosti byla bílá štěňata (psi) považována za méně schopná, co se týče lovu. Proto byla okamžitě vyřazována z chovu. Whwt vznikl vlastně nešťastnou náhodou. Podplukovník Malcolm zastřelil při honu svého nejlepšího psa. Díky jeho zrzavé barvě si ho spletl s lovenou liškou. Od té doby se začal Malcolm věnovat výhradně chovu bílých psů. Základem chovu se stali bílí kernteriéři, kteří i do dnešní doby mají s westíky společné znaky.

Využití: Původním využitím byl lov, především norování a lov krys. Některé prameny mluví i o pomoci při lovu jezevců a lišek. Dnes je westík společníkem pro každého a do nor se už jen tak nevrátí.

Paní Philip Birkin s Blantyre Minnie a Blantyre Flora

Výstavně: V roce 1904 byl založen WHWT Club, ale oficiálně byl West Highland White Terrier uznán Kennel Clubem až v roce 1907, kdy se stanovil i první standard. V roce 1928 se zakázalo křížení s kernteriéry a byl vypracován standard nový. V roce 1976 vyhrál westík poprvé Cruftovu výstavu.

Cruft's 1976: poprvé titul BIS pro whwt

Doporučujeme
Holland Buckley (foreword by John T. Ward):
The West Highland White Terrier

pouze anglická verze

Holland Buckley: The West Highland White Terrier

Zpět